O nakladatelství

Jmenuji se Aleš Pitzmos, jsem českým spisovatelem a v současnosti mám na kontě čtrnáct publikovaných románů v několika žánrech (dobrodružný thriller, historický román, space opera, temný thriller/horor). 21. června 2022, po sedmnáctileté zkušenosti s psaním knih, jsem se rozhodl, že budu fušovat i do jejich vydávání. Impulsem pro toto rozhodnutí byly jednak mé ne zrovna dobré zkušenosti s českými nakladatelstvími (nezasíláním autorských honorářů počínaje a absencí propagace konče) a jednak touha po svobodě, v tomto případě zejména po té autorské. Ta je pro mě opravdu důležitá, potřebuju prostě psát to, co mě baví. A vězte, že psát romány na zakázku (jednou jsem měl tu čest, i když se mě vydavatel snažil vehementně přesvědčit, že se jedná o můj projekt, asi kvůli tomu, abych si neřekl o odpovídající honorář... nakonec z toho byl kočkopes, který nepotěšil ani mě, ani jeho), anebo sekat knihy jak Baťa cvičky jen v jednom žánru mě rozhodně nebaví, navíc mi to připadá omezující. Nakladatelé však na to mají zcela opačný názor: čtenáři prý mají od autora jistá očekávání a kniha jiného žánru by je prý mohla zklamat. Díky tomuto zkostnatělému přesvědčení profitují v současné době spíše spisovatelé-řemeslníci a ne spisovatelé-umělci, mezi něž se rád řadím i já. Kvůli mé žánrové promiskuitě jsem musel mít v minulosti dokonce různé pseudonymy a různé vydavatele: Aleca Palmera na dobrodružné thrillery, které vycházely u nakladatelství Alpress, Aleše Pospíchala na historické romány, vydávané u MOBY, space opery jsem publikoval pod vlastním jménem v Brokilonu... Kvůli tomu se má tvorba tříštila, ten, co četl jen mé historické romány, mnohokrát vůbec netušil, že jsem napsal i thrillery, a platí to i opačně. De facto jsem seděl na třech seslích současně a nebudu tvrdit, že mě to nijak nepoškodilo. Poškodilo. I proto jsem se jednoho ze svých pseudonymů, Aleše Pospíchala, vzdal a nové vydání mých historických románů jsem v Nemetonu uvedl již pod mým vlastním jménem. I to je díky mému nakladatelství možné. Protože si v něm prostě můžu dělat co chci... Ale to už jsem trochu odbočil.

Po řadě úvah jsem mé nakladatelství pojmenoval Nemeton. Možná si říkáte, cože ten výraz znamená. Je to slovo keltského původu a označuje posvátný prostor (ať už háj, kde se scházeli druidi, anebo chrámovou stavbu). Takže proto Nemeton. Nakladatelství totiž bylo původně koncipováno jako posvátný prostor pro moje knihy, určené zejména ke znovuuvedení mých starších titulů na trh, a to ve formě e-booků. Do dnešního dne jsem v něm opětovně vydal mé historické romány Znamení rodu a Temnota rodu (původně vyšly u nakladatelství MOBA), oceňovanou povídku Singularita, která je prequelem mé série space oper Vesmírná asociace (Brokilon), sci-fi novelu Rakev a do budoucna chystám i nová vydání thrillerů z dobrodružné série Scott & Rogers (Ztracené město, Srdce Sahary, Kamenní strážci - původně nakladatelství Alpress). Brzy jsem však mé plány rozšířil - v Nemetonu budu uvádět i některé mé novinky. Tato cesta je pro mě výhodnější zejména z časového hlediska. Protože čas je pro mě tou nejcennější komoditou a já ho nechci trávit hledáním nového potenciálního nakladatele jen kvůli tomu, že jsem zrovna napsal historickou romanci a můj stávající nakladatel vydává jen detektivky... Tohle "nakladatelské kolečko" je v současné době (postižené následky COVIDU, ekonomickou krizí a válkou na Ukrajině) opravdu náročné a frustrující, mnohem náročnější než před patnácti lety, když jsem začínal, a já nemám potřebu ho již absolvovat, čekat měsíce na dohodnutou odpověď, která nakonec ani nepřijde, a podobně... Ne, když mám vlastní nakladatelství. Zároveň je možné, že tento krok pro mě bude v budoucnu zajímavější i finančně... v tom případě by už v Nemetonu vycházely všechny mé novinky.

Páteří nakladatelství jsou a budou moje tituly, to nezastírám, přesto jsem se v říjnu 2023 rozhodl nabídnout mé nakladatelské služby i jiným českým (a možná i slovenským autorům) - byl bych totiž rád, kdyby se Nemeton stal i jejich posvátným prostorem. Další etapovou pak bude vydání první tištěné knihy, která přijde na paškál na podzim roku 2025. S tím bude možná souviset i vlastní e-shop... Ale to už hodně předbíhám.

Zatím se můžete podívat na naše vydané knihy anebo na naše chystané knihy. Ať vám to čte, přátelé! :-)

© 2023 Všechna práva vyhrazena
Nakladatelství Nemeton
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!